دسته بندی مطالب
لامپ های کم مصرف

حوالی غروب شروع شده و چند ساعت به طول می انجامد . بیشترین سهم مصرف برق در ساعات اوج مصرف مربوط به مشترکین خانگی (حدود 47 درصد ) و بخش عمده ای از آن مربوط به مولفه روشنایی است و پرمصرف ترین وسیله در این بخش ، لامپهای 100 وات و60 وات رشته ای معمولی و شمعی می باشند . لامپهای رشته ای در واقع مثل بخاری برقی عمل می نمایند که نور نیز ساطع می کنند . اساس کار لامپهای رشته ای معمولی به گونه ای است که بخش عمده برق مصرفی آنها به گرمــا تبدیل شده و تنها بخش کوچـکی از آن ( حدود 10 درصد ) بـه روشنایی تبدیل می گردد . این خصوصیت بویژه درماههای گرم ، باعث افزایش مصـرف سیستم های سرمـایشی نیز خواهد شد . لذا استفاده از لامپهای کم مصرف بدلیل عدم گرمازایی ، سبب کاهش چشمگیری در مصرف سیستم های سرمایشی و بالطبع هزینه آن می گردد . عمرکوتاه لامپهای رشته ای ، مصرف زیاد برق و تلفات حرارتی آنها ، جملگی در لامپهای کم مصرف جبران شده و از راندمان بالایی برخوردار گردیده اند .

منافع اقتصادی لامپ کم مصرف (CFL) :

همانگونه که اطلاع دارید ، قیمت لامپهای کم مصرف در بازار به مراتب بالاتر از لامپهای رشته ای معـادل آن اسـت . در عوض ، مصرف برق کم و راندمان بالا به همراه عمر طولانی تر این لامپها در مقایسه با لامپهای رشته ای معمولی باعث تشویـق مصرف کنندگان به استفاده از این لامپها گردیده است . از آنجاییکه نوردهی یک لامپ 20 وات کم مصرف ، معادل یک لامپ 100 وات رشته ای معمولی است ، در صورت تعویض یک لامپ رشته ای با یک لامپ کم مصرف که بطور متوسط 5 ساعت در شبانه روز روشن است ، طی یک سال در حدود 120 کیلووات ساعت صرفه جویی انرژی شده و معادل18000 ریال از هزینـه مصـرف برق کاسته خواهـد شد ، که با احتساب طول عمر لامپ کم مصرف (8000 ساعت = 4 سال ) ، درمجموع بیش از 70000 ریال نفع اقتصـادی داشته و از چندین بار تعویض لامپ رشته ای نیز جلوگیری می شود . جدول زیر مقایسه اقتصادی لامپ های رشته ای و کم مصرف را نشان می دهد . ( نرخ برق 150 ریال برکیلووات ساعت ) از دیدگاه ملی ، در صورتیکه نیمی از مشترکین خانگی (تعدادمشترکین خانگی درحدود 16 میلیون است.) نسبت به جایگزینی سه عدد لامپ رشته ای 100 وات با لامپ کم مصرف اقدام نمایند و چنانچه ضریب همزمانی روشن بودن آنها را در ساعات اوج مصرف معادل60% فرض کنیم ، پیش بینی می شود درحدود 1000 مگاوات از توان مصرفی ساعات اوج مصرف کاسته خواهدشد ، که حداقل معادل 1300 مگاوات توان تولیدی است و کاهش هزینه سرمایه گذاری آن بالغ بـر 3/1 میلیارد دلار خواهد بود . ضمناً از آنجائیکه به ازاء تولید یک کیلووات ساعت برق ، حدود 150 گرم گازهای آلاینده وارد محیط زیسـت می گردد ، با جایگزینی سه عدد لامپ کم مصرف توسط نیمی از مشترکین خانگی ، سالانه بیش از 400 هزارتن از گازهای سمی وارده به محیط زیست ، کاسته خواهد شد .

انتخاب لامپ :

انتخاب لامپ بایستی باتوجه به شکل ظاهری ، رنگ نور و محل صحیح نصب صورت پذیرد . مثلاً نصب لامپهای رشته ای فراوان در سقف کوتاه سالن کنفرانس یا بانکی که روزانه مراجعین بسیار زیادی دارد ، از اشتباهات طراحی روشنایی است . مدت زمان روشن بودن لامپ و تناوب خاموش و روشن شدن آن یکی دیگر از ملاکهای طراحی روشنایی می باشد. لامپهای رشته ای برای محل هایی مثل دستشویی ، حمام ، راه پله ، انباری و مانند اینها مناسب اند ، زیرا مــدت زمان روشن بودن آنهـــا کوتاه و تعداد دفعـات قطع و وصـل آنها زیاد است . هر چه تعداد دفعات خاموش و روشن شدن لامپهای کم مصرف کاهش یابد ، طول عمر آنها افزایش می یابد. بطوریکه حتی طول عمر بیش از 8000 ساعت با توجه به این مساله عنوان شده است . استفاده از لامپ کم مصرف در خانه های مسکونی برای اتاق های مطالعه ، نشیمن ، پذیرایی و آشپزخانه و نیز در مجتمع های مسکونی برای روشنایی سالنها که بطور 24 ساعته نیاز به روشنایی دارند ، توصیه می گردد . استفاده از رنگهای روشن برای دیوار و سقف محیطــها توصیه می شود ، زیرا درجه بازتاب مناسبی دارند .

هزینه سالانه

هزینه ها در مدت 8000 ساعت یا 4 سال

میزان مصرف برق در 8000 ساعت

تعداد لامپ مورد نیاز در 8000 ساعت

طول عمر

قیمت واحد

توان مصرفی

نوع لامپ

مجموع هزینه ها

برق مصرفی

تهیه لامپ

ریال

ریال

ریال

ریال

KWH

عدد

ساعت

ریال

وات

35000

140000

120000

20000

800

8

1000

2500

100

رشته ای معمولی

9250

37000

24000

13000

160

1

8000

13000

20

کم مصرف

پیشنهادها :

باتوجه به توضیحات ارائه شده ، ضرورت استفاده بهینه از انرژی الکتریکی در بخش روشنایی به خوبی آشکار گردیده و در این راستا موارد زیر پیشنهاد می گردد :

· تمیز نگهداشتن شیشه های پنجره ها و استفاده هرچه بیشتر از نور طبیعی روز

· استفاده از لامپهای رشته ای 60 و یا 40 وات در راه پله ها ، انباریها و سرویسهای بهداشت

· نصب قاب چراغ های مناسب و شکیل برای لامپهای کم مصرف به جهت افزایش زیبایی و انعکاس نور لامپ

· رنگ آمیزی روشن دیوارها ، سقف و چهارچوب در و پنجره

· استفاده از نور عمومی کم برای کل محیط و بهره گیری از نور موضعی برای محل و میزکار

· استفاده از لامپهای کم مصرف در محلهایی که ساعات بیشتری در شبانه روز به روشنایی نیاز دارند و خاموش و روشن کردن آنها در حداقل است .

· نزدیک کردن لامپ به سطـح کـار ( مثل میز تحریر) با استفاده از چراغهای آویز ، به منظور افزایش راندمان روشنایی

· استفاده از لامپهای کم مصرف (CFL)بجای لامپهای شمعی لوسترها و رشته ای 100 وات در اتاقهای مطالعه ، نشیمن ، پذیرایی و آشپزخانه

· استفاده از کلیدهای زمان دار در راهروها و محلهای عبور ، جهت خاموش شدن چراغ فضاهای بلااستفاده پس از عبورافراد

· تمیز کردن و پاکیزه نگه داشتن لامپها و حبابهای مربوطه

· آشنا سازی فرزندان با فرهنگ صرفه جویی و مصرف بهینه برق ، و خاموش نمودن لامپهای اضافی

· استاندارد روشنایی درطراحی و نصب تجهیزات ، زیرا روشنایی کم به سلامت چشم آسیب می رساند و روشنایی بیش از حد نیز سبب خیرگی ، سردرد ، خستگی و ناراحتی چشم می شود.

ویرایش کننده:شرکت توزیع نیروی برق مرکزی-دفتر مدیریت مصرف

تاریخ به روز رسانی:
1396/11/24
تعداد بازدید:
4741
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
Powered by DorsaPortal