دسته بندی مطالب
پرسش وپاسخ در خصوص ال ای دی ها ولامپ های کم مصرف
پرسش: آیا روشنایی LED مضرراتی برای انسان دارد؟

پاسخ: خیر، روشنایی LED هیچ زیانی برای انسان ندارد. لازم به ذکر است که با توجه به استاندارد ملی ایران به شماره 11722 با موضوع "ایمنی پرتوزیستی لامپ‌ها و سامانه‌های لامپ"، کلیه لامپ‌های روشنایی باید از نظر تأثیر پرتوها بر روی قرنیه چشم و پوست گروه‌بندی شده و گروه آن‌ها بر روی جعبه محصول نشانه‌گذاری شود.

پرسش: چرا لامپ‌های با کلاهک GU5.3 جهت کاربرد با ولتاژ 230 ولت مجاز نمی‌باشند؟

پاسخ: مطابق استاندارد، برای اعمال هر سطحی از ولتاژ بین دو هادی، یک حداقل فاصله عایقی تعریف شده است که بایستی جهت حفظ ایمنی رعایت شود. فاصله بین دو پایه در کلاهک GU5.3 کمتر از حداقل مجاز تعریف شده برای ولتاژ 230 ولت است و درنتیجه اعمال این اختلاف ولتاژ بین دو پایه آن، باعث به خطر افتادن ایمنی می‌شود.

پرسش: آیا در زمینه‌ تأثیر روشنایی این لامپ‌ها بر محیط اطراف هم تحقیق شده است؟

پاسخ: سازمان بهره وری انرژی ایران پروژه های مطالعاتی و تحقیقاتی متعددی را در این زمینه تعریف و انجام داده است ضمن آنکه پروژه های پایلوتی نیز درخصوص لامپهای LED توسط این سازمان اجرا گردیده که نتایج کلیه پروژه های مطالعاتی و اجرایی از طریق پایگاه دانش روشنایی در سایت سابا قابل دریافت است.

پرسش: لطفاً جهت همکاری بیشتر در ارائه کیفیت بهتر محصولات لیست تولیدکنندگان را ارائه دهید.

پاسخ: فهرست محصولات منطبق با مشخصات فنی استاندارد با توجه به نتایج آزمون محصول در آزمایشگاههای معتبر داخلی و خارجی، برای گروههای مختلف لامپهای LED در سایت سازمان بهره وری انرژی ایران تشکیل شده است. لازم به ذکر است که براساس مشخصات فنی استاندارد، درج نام محصول در این فهرست مستلزم انجام حداقل تستهایی بر روی محصول و ارسال نتایج تست به همراه جداول خوداظهاری به سابا جهت بررسی می باشد.

پرسش: ارگان‌های تعلیم‌دهنده استاندارد مذکور را معرفی نمایید.

پاسخ: از آنجاییکه این استانداردها توسط سازمان ملی استاندارد ایران و سازمان بهره وری انرژی ایران (سابا) تدوین شده اند، جهت معرفی ارگان تعلیم دهنده، بهتر است به صورت موردی با این سازمانها مکاتبه شود.

پرسش: اجرای استاندارد فوق مستلزم وجود آزمایشگاه‌های متعدد و مرجع در سطح کشور می‌باشد. آیا استانداردهای فوق اجباری و یا اختیاری است؟

پاسخ: آزمایشگاه‌های همکار سازمان ملی استاندراد ایران در زمینه لامپ‌های روشنایی، قادر به انجام بسیاری از آزمون‌های استانداردهای مذکور می­ باشند که فهرست آنها از طریق سایت آن سازمان قابل دسترسی است. ضمناً آزمایشگاههایی نظیر دانشگاه تهران و شرکت آزمایشگاههای صنایع برق (Epil) نیز برخی از این آزمونها را انجام می دهند. در خصوص اجباری یا اختیاری بودن هر استاندارد، تنها مرجع ذیصلاح تصمیم‌گیرنده، سازمان ملی استاندارد ایران می‌باشد.

پرسش: آیا اندازه‌گیری شار نوری برای لامپ‌های رنگی LED الزامی است؟

پاسخ: بله، اندازه گیری شار نوری خروجی برای کلیه نورافکنها اعم از رنگی و سفید الزامی است.

پرسش و پاسخ درخصوص لامپ کم مصرف

 

استفاده از لامپ­های کم­مصرف استاندارد به عنوان جایگزین لامپ­های رشته­ای تا 70 درصد هرینه­های برق مصرفی مربوط به روشنایی را کاهش می­دهد. لامپ­های کم­مصرفی که دارای مهر و نشان استاندارد ایران بوده و از مبادی و فروشگاه­های معتبر تهیه گردند، کاملاً ایمن می­باشند لذا با توجه به گرایش روزافزون مردم نسبت به استفاده از لامپ­های کم­مصرف خصوصاً بعد از اجرای طرح هدفمند نمودن یارانه­ها، سؤالاتی در ارتباط با این لامپ­ها در سطح جامعه مطرح می­باشد که ذیلا به آنان پاسخ داده می­شود.

پرسش: لامپ کم­مصرف چیست؟

پاسخ: لامپ های کم مصرف همان لامپ های فلورسنت معمولی هستند که با فن آوری جدید به صورت فشرده و در حجم کوچک تولید و عرضه می گردند. این نوع لامپ ها به دلیل بهره‌مندی از مزایای بالای زیست‌محیطی، اقتصادی و بهره‌وری انرژی، جایگاه ویژه ای در روشنایی عمومی یافته و خود را به عنوان جایگزینی برای لامپ های رشته ای مطرح نموده اند.

پرسش: لامپ های کم مصرف با چه اشکال و توان هایی عرضه می شوند؟

پاسخ: لامپ های کم مصرف در توان های مختلف از 5 وات تا 200 وات موجود بوده و با اشکال متنوعی چون: 1U، 2U، 3U، 4U، 5U، 6U، پیچی (اسپیرال)، اتحاد (لوتوس)، تخت، مربعی، دایره­ای، حبابدار و ... عرضه می گردند. لازم به توضیح است که رعایت الزامات استاندارد فقط برای لامپ­های کم­مصرف با توان حداکثر 60 وات در کشور ایران اجباری بوده و بایستی دارای نشان استاندارد باشند. در ارتباط با لامپ های کم مصرف با توان بالاتر از 60 وات نیز، رعایت الزامات استاندارد اختیاری است.

پرسش : چرا استفاده از لامپ کم مصرف توصیه می شود؟

پاسخ : لامپ های کم مصرف تأثیر بسزایی در کاهش انرژی مصرفی و هزینه های مربوطه دارند. به عنوان مثال با فرض اینکه یک مشترک در منزل خود از 5 عدد لامپ رشته­ای 60 وات و 5 عدد لامپ رشته­ای 100 وات استفاده نماید و قصد جایگزینی با لامپ­های کم­مصرف را داشته باشد، میزان صرفه­جویی در مصرف انرژی تا 80% و کاهش هزینه­های انرژی حدود 70% خواهد بود. شایان ذکر است که لامپ­ کم­مصرف استاندارد 11 وات جایگزین مناسبی برای لامپ رشته­ای 60 وات و لامپ­ کم­مصرف استاندارد 23 وات جایگزین مناسبی برای لامپ رشته­ای 100 وات بوده و همان میزان و کیفیت نور را تأمین می­نمایند. ضمناً لامپ­های کم­مصرف دارای طول عمری حدود 8 برابر لامپ­های رشته­ای می­باشند؛ بدین ترتیب که طول عمر لامپ­های رشته­ای حدود 1000 ساعت و لامپ­های کم­مصرف حدود 8000 ساعت می­باشد.

پرسش: آیا لامپ کم مصرف در داخل کشور تولید می گردد؟

پاسخ: بله، در حال حاضر بیش از 50 شرکت دارای پروانه بهره برداری تولید لامپ کم مصرف در داخل کشور می باشند که تولیدات آنان توسط سازمان استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران تحت کنترل و بازرسی است.

پرسش: لامپ های کم مصرف را از چه مراکزی می توان تهیه نمود؟

پاسخ: با توجه به اجباری بودن استانداردهای مربوط به لامپ های کم مصرف، کلیه لامپ های داخلی باید دارای علامت کاربرد اجباری استاندارد بوده و در ارتباط با لامپهای وارداتی نیز فروشندگان باید گواهی استاندارد و تحقیقات مربوط به لامپ­ها را ارائه نمایند لذا یکی از موارد بسیار مهمی که در هنگام خرید لامپ کم مصرف باید مدنظر قرار گیرد، توجه به وجود علامت استاندارد بر روی بدنه لامپ است. به جهت آشنایی بیشتر عموم مردم با نام­های معتبر موجود در بازار، به نقل از انجمن صنفی تولیدکنندگان لامپ اسامی تعدادی از شرکت های تولیدکننده که لامپ های کم مصرف آنها از کیفیت مطلوبی برخوردار بوده و دارای علامت استاندارد نیز می باشند به شرح درج می­باشد:

افراتاب، افروغ (خورشید)، پارس شهاب (پارس، پارس خزر، دیهیم، افرند، زمرد، دیرندپاد)، پارس شعاع توس، سپهرمنور، سهندآوا الکتریک (آوا، سهند، سهندآوا الکتریک، مگانور)، سهندآوا یاران (آفتاب)، سامان لامپ، نورافشان، نورصرام، فراتاب آذرخش (آذرخش)، نورکارالکتریک (آرا)، مهتاب خراسان (مهتاب)

پرسش: آیا تهیه و استفاده از لامپ های کم مصرفی که به صورت متفرقه و از طریق مبادی غیرمجاز وارد کشور شده اند را توصیه می نمایید؟

پاسخ: به هیچ عنوان، لامپ های کم مصرفی که دارای مهر استاندارد نبوده و از طریق مبادی غیرمجاز وارد کشور شده­اند، کاملاً غیر ایمن و غیر استاندارد بوده و نه تنها کیفیت لازم را ندارند، بلکه ممکن است استفاده از آنها خطراتی را نیز به همراه داشته باشد.

پرسش: آیا لامپ کم مصرف بر روی سلامتی انسان تأثیر منفی دارد؟

پاسخ: خیر، تاکنون هیچ مورد اثبات شده ای در خصوص تأثیر سوء لامپ کم مصرف بر روی انسان گزارش نشده و طبق استاندارد مربوطه، لامپ­های کم مصرف استاندارد در گروه لامپ های بی خطر قرار دارند. البته برخی افراد حساس به نور ممکن است حساسیت هایی در برابر نور هر نوع لامپی از خود نشان دهند که این مورد مانند سایر حساسیت ها برای افراد عادی کلیت ندارد. ضمناً استفاده از لامپ­های کم­مصرف بصورت وسیعی طی چند دهه اخیر در کل جهان وجود داشته و گرایش روزافزونی نیز برای استفاده از این قبیل منابع نوری وجود دارد.

پرسش: آیا اشعه ماوراءبنفش ساطع شده از لامپ کم مصرف خطرناک است؟

پاسخ: خیر، لامپ­های کم مصرف میزان بسیار ناچیزی از UVA و UVB و اشعه مادون قرمز ساطع می­نمایند. محققان اعلام نموده اند که حتی افرادی که دارای بیماری­های پوستی حساس به اشعه UV می­باشند، قادرند با همان فاصله­ای که از لامپ های رشته­ای استفاده می­نمایند از لامپ­های کم مصرف نیز بهره ببرند. براساس تحقیقات به عمل آمده، .میزان UV جذب شده توسط بدن انسان در اثر 8 ساعت کار مداوم در زیر نور لامپ کم­مصرف معادل با مقدار UV جذب شده در طی یک دقیقه کار زیر نور خورشید می­باشد؛ ضمن این که شیشه استفاده شده در لامپ کم­مصرف خود بعنوان یک فیلتر تابش فرابنفش عمل می­کند.

پرسش: آیا لامپ های کم مصرف باعث بروز سردرد و میگرن می شوند؟

پاسخ: خیر، شیوع سردردهای میگرنی و حملات صرع در اثر نورساطع شده از لامپ­های کم­مصرف که توسط برخی مصرف­کنندگان شکایت شده است به دلیل پدیده فلیکر یا سوسوزنی لامپ­های با بالاست القایی (نظیر لامپ های فلورسنت معمولی) بوده و لامپ­های با بالاست الکترونیکی را در بر نمی­گیرد. لامپ­های کم مصرف دارای بالاست الکترونیکی می­باشند که نور آنها هیچ مشکلی را برای مصرف­کننده ایجاد نمی­کند.

پرسش : آیا لامپ کم مصرف حاوی جیوه است؟

پاسخ : بله، لامپ‌های کم‌مصرف مشابه سایر لامپ‌های فلورسنت، حاوی مقادیر اندکی جیوه هستند که برای تولید نور ضروری است. با این حال مقدار جیوه بکار رفته در لامپ کم­مصرف (1 تا 4 میلی­گرم) بسیار کمتر و کنترل­شده­تر از سایر تجهیزات دیگر نظیر: لامپ فلورسنت معمولی (25 تا 40 میلی گرم)، باتری ساعت (25 میلی­گرم)، ترمومتر جیوه­ای (500 میلی­گرم )، ترموستات (6 تا 18 گرم) می­باشد. با توجه به سمی بودن جیوه، باید دفع این تجهیزات به طریقه صحیح انجام گیرد.

پرسش : تبعات انتشار جیوه از لامپ کم مصرف بیشتر است یا لامپ رشته ای؟

پاسخ : از نقطه نظر تولید انرژی، میزان جیوه وارد شده توسط لامپ کم­مصرف (در طول عمر نامی خود) به محیط زیست بسیار کمتر از لامپ رشته­ای می­باشد (حدود یک چهارم تا یک پنجم).

پرسش : درصورت شکسته شدن لامپ کم مصرف چه اقدامی باید انجام داد؟

پاسخ : در صورت شکستن لامپ کم مصرف از جاروبرقی جهت تمیز نمودن محیط استفاده نکنید، بلکه قطعات لامپ شکسته را با استفاده از یک پارچه مرطوب جمع آوری و در یک کیسه قرار داده ، از محیط خارج نمایید. به طور کلی توصیه می شود احتیاط های لازم در هنگام استفاده از لامپ کم مصرف جهت جلوگیری از شکستن آن صورت پذیرد.

پرسش : در مورد لامپ کم مصرف سوخته چه اقدامی باید انجام داد؟

پاسخ : در صورت سوختن لامپ کم مصرف، آن را در روزنامه پیچیده، داخل یک کیسه نایلونی قرار داده و به صورت اقلام ضایعاتی تحویل داده شود.

پرسش : آیا لامپ کم مصرف بر روی نحوه کارکرد سایر وسایل برقی تأثیر می گذارد؟

پاسخ : لامپ کم مصرف بر روی کیفیت کار هیچ وسیله برقی تأثیر ندارد، فقط ممکن است چنانچه در مسیر فرمان کنترلی دستگاه های کنترل از راه دور وسایل صوتی- تصویری قرار گیرند، در این فرمان ها اختلال ایجاد کنند. در چنین حالتی، با تعویض محل وسیله صوتی- تصویری می توانید این مشکل را حل نمایید.

ویرایش کننده:شرکت توزیع نیروی برق مرکزی-دفتر مدیریت مصرف

تاریخ به روز رسانی:
1396/11/24
تعداد بازدید:
5061
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
Powered by DorsaPortal